Meslek TestiMeslek Testi YKS Taban PuanlarTaban Puanlar YKS Puan HesaplamaPuan Hesaplama

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Üniversite tercihi nasıl yapılır Öncelikle dostlarım bu yazımızda;
teknik olarak üniversite tercihin nasıl yapılacağını, sonrasında stratejik olarak nasıl bir tercih listesi hazırlanacağını anlatacağız.
Üniversite tercihi yapacak her öğrencinin kesinlikle bilmesi gereken stratejik hamlelerden bahsedeceğiz.
Sizler yazıyı okumaya başlamadan önce ufak bir tavsiyede bulunacağız.
Hala okumadıysanız tercihinizde çok yardımı olacak aşağıda ki yazıları sırasıyla okumanızı şiddetle öneririz.
Bilinçli Tercih Nedir, Nasıl Yapılır?
Hangi Bölümü Seçmeliyim?
Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim?
Şimdi işin teknik kısmından bahsedelim...

YKS Tercihi Nasıl Yapılır?

1-) Buraya tıklayarak ÖSYM giriş sayfasına gitmeniz gerekiyor.
2-)Giriş yaptıktan sonra YKS tercih sayfanıza gireceksiniz.
3-)Bu tercih sayfasında sırayla tercih etmek istediğiniz üniversite bölümünün kodunu yazacaksınız.
4-)Bu kodlar ÖSYM'nin sitesinde bulunmaktadır.
Teknik kısım oldukça basit, şimdi sık yapılan üniversite tercih hataları nelerdir öğrenelim ve dikkatli olalım.

En Sık Yapılan Tercih Hataları

1-)Gitmeyeceğiniz bir üniversite tercihini yapmayın. Genellikle öğrenciler burayı zaten kazanamam veya bu tercih gelene kadar kesin bir tercihim tutar diyerek normalde gitmek istemeyeceği birkaç tercihi listesine ekler.
Bunun sonucunda o ihtimalsiz gördüğü yeri kazanır, kayıt yaptırıp eğitime ve üniversite yaşamına başladığı zaman büyük bir pişmanlık duygusu hisseder. Bu nedenle kesinlikle araştırmadığınız tercihlere yer vermeyin.

2-)Özel üniversitelerin "İlk 5 tercihinde bizi yazarsan %25 burs!" gibi kampanyalarına kanmak. Yazının başında önerdiğimiz yazılarda da detaylı bir şekilde bahsetmiştik zaten. Bu tip bir kampanya neden yapılır ki?
Eğitimine güvenen bir üniversite olsa zaten böyle bir kampanya yapmazdı, ilk 5 tercihinizde bu tip kampanyaya dahil olan üniversiteleri tercih ettiğiniz zaman üniversite hayatında hüsrana uğramanız olası. İyi düşünün.

3-)Aile baskısı ile yazdığınız bölümü kazanırsanız şunu unutmayın; yıllar boyunca pişmanlık çekeceksiniz. Çünkü yıllar boyunca o bölümü okuyup o bölümle ilgili meslekte çalışacak kişi sizsiniz.
Size tavsiye veren aileniz değil. Herzaman aklınızda bir keşke ve acaba olacaktır, her ne kadar iyi bir bölüm seçtirmiş olsalar bile. Bu yüzden bu tavsiyeleri dinleyin ve iyice araştırın.
Fakat araştırmanın sonunda size uygun olmadığını görürseniz asla tercih listenizde yer vermeyin.

4-)Şişirilmiş hikayeler; Şunun oğlu, bunun kızı, şu arkadaşım gibi sözler size elbette tanıdık gelecektir zaten duymayan öğrenci sayısıda oldukça azdır.
Herşeyden önce şunu unutmayın. Futbol oyuncuları dünyanın parasını kazanıyor ve ilgi çekici bir hayat yaşıyor değil mi? O zaman hepimiz futbolcu olmaya çalışalım?
Yada herkes doktorluk için çalışsın, hayır dostlarım birileri biryerlerde başarılı oluyor diye sizde olacaksınız diye bir kural yok, herkes farklı alanlarda farklı başarılar elde eder.
Bir bilim insanını ailesi zorla sporcu yapmaya çalışsaydı ne olurdu? Yada tam tersi çok başarılı bir sporcuyu ailesi bilim insanı olmaya zorlasaydı ne olurdu?

5-)Biriyle aynı yeri tercih etmeyi denemek; bu kişi yakın bir dostunuz, arkadaşınız yada sevgiliniz olabilir. Bu şekilde tercih listesini beraber dolduran insanların sayısıda oldukça fazladır.
Ama bir çoğu tercihler açıklandığında hüsrana uğrar bir bakarlar ki birisi kazanmış diğeri kazanamamış, kazanamayan bir pişman kazanan bin pişman.
Veya ikiside kazandı diyelim o kadar yıl boyunca sorun yaşamayacağınız ve pişman olmayacağınızdan ne kadar eminsiniz?
Listenizi kendi kendinize göre doldurun!

Doğru Bölüm Nasıl Seçilir?

Üniversite tercihi zamanı geldiğinde birçok öğrenci boşluğa düşer ve "yahu ne seçeyim şimdi ben puanımda istediğim yerlere tutmuyor, mezuna mı kalsam" der. Bazıları mezuna kalır bazıları ne istedikleri nede sevdikleri bir tercihi kazanır ve üniversite okumak için okur.
Çok büyük bir hata olacaktır, size tüm yazılarımızda detaylı bir şekilde bahsettik. Bu kadar hafife alınabilecek bir karar değil bu.
Çevrenizde ki insanlar ne diyecekse desin, gerçekten hiç istediğiniz bir bölümü kazanamıyorsanız açıkta kalmamak için tercih yapmayın açıkta kaldığınızda da ek tercihlerden asla gitmek istemeyeceğiniz yerleri yazmayın.
O kadar yıl istemediğiniz bir bölümle ilgili eğitim almak yerine 1 yıl daha hazırlanırsınız. Bunu iyice düşünün.
Fakat eğer kendinizde bir yıl daha hazırlanacak azmi görmüyorsanız da iyice düşünüp bir bölüm seçmeniz gerekir.
Bu bölümü nasıl seçeceğiniz konusunda detaylı ve size gerçekten yol gösterecek bir yazımız var sayfanın en üstünden ulaşabilirsiniz.

Stratejik Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır

Stratejik Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Stratejik üniversite tercihinde yapılması gereken en önemli adım ilk üç veya beş tercihinizde kazanma ihtimalinizin çok az olduğu ve en çok istediğiniz tercihlerle doldurmak.
Daha sonra kazanma ihtimalinizin az olduğu tercihlerden çok olduğu tercihlerle aşağıya doğru devam etmek, ve son 3-5 tercihinizde kesin kazanma ihtimalini gördüğünüz üniversiteleri koymak.
Bu şekilde hazırlanmış bir tercih listesinin size kazandıracağı şeyler;

1-)Kazanma ihtimali görmediğiniz bir üniversitenin bölümünde yaşanacak bir puan veya sıralama düşüşünden sonra, keşke bende yazsaydım yazsam kazanırdım deme ihtimalinizi yok eder.
2-)Girmenizin muhtemel olacağı üniversite tercihlerine orta kısımda yer vermek açıkta kalmanızı engeller.
3-)Listenizin sonuna yazdığınız kesin kazanacağınız bölümler sayesinde ek tercihlere kalmazsınız. Ek tercihe kalmak gerçekten üzücü bir hadisedir. Hem zaman kayıp edersiniz hemde taban puanlar netleştiği için girme ihtimaliniz olan yerleri tercih etmeniz sistem tarafından engellenir.


72 Farklı Sonuç İçeren Meslek Testimizi Çözmek İçin Tıklayın.
Arasında Kaldığınız Üniversiteleri Karşılaştırmak İçin Tıklayın
Arasında Kaldığınız Bölümleri Karşılaştırmak İçin Tıklayın
Üniversiteler, Bölümler ve Tercih Yapmanıza Yardımı Olacak Blogları Okumak İçin Tıklayın.